exit
search serach
Лікування дисбактеріозу піхви

Лікування дисбактеріозу піхви

Інфекційні та запальні патології статевої системи жінок нерозривно пов'язані з порушенням нормального біоценозу піхви. Дисбактеріоз, або дисбіоз піхви — це зміна кількісного та якісного складу, властивостей мікрофлори піхви.

Дисбактеріоз піхви можна розглядати як початковий етап розвитку бактеріального вагінозу — інфекційної патології, характерними проявами якої є значне зниження або повне зникнення лактобактерій і переважання в мікрофлорі піхви облігатних і факультативних анаеробних умовно патогенних мікроорганізмів.

Відкрити Згорнути down

Класифікація дисбактеріозу піхви

За клінічною картиною дисбактеріоз піхви підрозділяється на гострий, стертий (торпідний) і безсимптомний.

За ступенем тяжкості в дисбіозі піхви виділяють 3 ступені:

  • I ступінь (компенсований) — помірна або знижена кількість лактобактеріальної флори, наявність у біоматеріалі незмінених епітеліоцитів; створені всі умови для можливості попадання та розмноження патогенної мікрофлори.
  • II ступінь (субкомпенсований) — кількісне зниження або повна відсутність лактобактерій, одночасне зростання чисельності поліморфної бактеріальної флори, поява одиничних "ключових" клітин.
  • ІІІ ступінь (декомпенсований) — клінічно виражений дисбіоз піхви, повна відсутність лактобактерій, бактеріальна флора представлена різними за морфологією та видовим складом мікроорганізмами.
Відкрити Згорнути down

Етіологія та патогенез

Нормальна мікрофлора піхви включає грампозитивні та грамнегативні, аеробні, факультативно-анаеробні та облігатно-анаеробні мікроорганізми. У здорових жінок репродуктивного віку 95-98% всієї вагінальної мікрофлори складають лактобактерії, які підтримують нормальну кислотність вагінального вмісту, надають захисні й адгезивні властивості, стимулюють імунну систему всього організму.

При дисбактеріозі піхви спостерігається порушення мікрофлори піхви, коли лактобактерії заміщаються іншими мікроорганізмами (бактероїдами, пептококами, фузобактеріями, мікоплазмами, вейлоне- та гарднерелами тощо).

Під впливом різних несприятливих зовнішніх і внутрішніх факторів спостерігається різке зниження лактобактерій і заміщення їх іншими мікроорганізмами, зокрема анаеробними, що сприяють підвищенню концентрації амінів і зростанню лужного середовища піхви. Аміни й органічні кислоти, що виділяються "замісною" мікрофлорою, мають виражену цитотоксичну дію та руйнують епітеліальні клітини. В результаті створюються сприятливі умови для розмноження та росту патогенних мікроорганізмів.

Причини дисбактеріозу піхви:

  • порушення імунного статусу;
  • зміна гормонального гомеостазу;
  • нераціональне та масивне застосування антимікробних препаратів;
  • інфекції, що передаються статевим шляхом;
  • використання деяких контрацептивних методів (гормональні препарати, сперміциди, внутрішньоматкова спіраль);
  • пороки розвитку репродуктивних органів (матки та піхви);
  • деформації зовнішніх статевих органів після пологів;
  • деякі захворювання — ендокринні (цукровий діабет, гіпотиреоз), дисбіоз шлунково-кишкового тракту, ангіна, гострі респіраторні вірусні інфекції;
  • несприятлива екологічна обстановка.

Дисбактеріоз піхви може розвинутися як в дитячому віці, так і в період менопаузи.

Дисбактеріоз піхви
Відкрити Згорнути down

Клінічні прояви

Клінічні прояви дисбіозу піхви характеризуються рядом об'єктивних і суб'єктивних симптомів.

Основні симптоми дисбактеріозу піхви:

  • рясні виділення (білі): до 20-30 мл на добу;
  • при тривалому перебігу білі стають липкими та пінистими;
  • виділення мають неприємний (рибний) запах, який посилюється після статевого акту та під час місячних;
  • спочатку білі сіруватого кольору, з розвитком патологічного стану колір стає жовтувато-зелений;
  • свербіж і печіння в піхві;
  • дизуричні розлади;
  • хворобливість при статевому акті.
Відкрити Згорнути down

Супутні ознаки дисбактеріозу піхви — порушення менструального циклу.

Дисбактеріоз піхви може протікати безсимптомно. Такий перебіг патологічного процесу надає більш виражений негативний вплив на репродуктивне здоров'я жінки, оскільки довгий час може залишатися невиявленим і нелікованим.

Відкрити Згорнути down

Ускладнення

Наслідки дисбактеріозу у жінок, які чекають дитину, можуть проявлятися в плацентарній недостатності, синдромі затримки розвитку плода, внутрішньоутробному інфікуванні, невиношуванні вагітності, гнійно-септичних ускладненнях у матері та дитини в післяпологовому періоді.

Дисбактеріоз піхви викликає розвиток запальних захворювань:

Відкрити Згорнути down

Діагностика дисбактеріозу піхви

Діагностика дисбіозу піхви проводиться на підставі клінічних проявів, симптомів дисбактеріозу піхви та лабораторних аналізів.

Лабораторні методи дослідження:

  • мікроскопія вагінальних мазків;
  • аміновий тест;
  • бактеріоскопічні дослідження;
  • ПЛР-діагностика статевих інфекцій;
  • бактеріологічний аналіз з визначенням складу мікрофлори піхви;
  • експрес-тести на тріметіламін і вимір рН.
Відкрити Згорнути down

Диференціальна діагностика проводиться з молочницею (кандидозом).

Лікування дисбактерізу піхви

Лікування дисбактеріозу піхви

Лікування дисбактеріозу піхви направлено на усунення порушень мікрофлори піхви та відновлення її нормального мікробіоценозу. Антибактеріальна терапія проводиться системно та місцево. Альтернативним варіантом використання протимікробних препаратів є застосування антисептиків, що особливо важливо в першому триместрі вагітності.

Лікування дисбіозу включає вітамінотерапію, імунотерапію, використання біогенних стимуляторів, що сприяють підвищенню загальної резистентності організму.

Допоміжне лікування дисбактеріозу піхви призначає гінеколог строго за певними показниками та воно включає:

  • лікування порушень менструального циклу;
  • усунення дисбактеріозу кишечника;
  • оперативне лікування анатомо-фізіологічних порушень репродуктивної системи та ін.

Лікуванням дисбіозу піхви у дівчаток займається дитячий гінеколог.

Відкрити Згорнути down

Профілактика дисбактеріозу

Профілактика дисбактеріозу піхви:

  • корекція харчування (відмова від солодкого, введення в раціон достатньої кількості кисломолочних продуктів, овочів і фруктів);
  • своєчасне лікування дисбактеріозу кишечника, запальних захворювань статевої системи;
  • дотримання інтимних гігієнічних заходів;
  • відмова від спринцювання;
  • вибір тільки одного статевого партнера;
  • використання антибактеріальних препаратів і гормональних контрацептивів тільки під наглядом лікаря;
  • зміцнення імунітету.

Серед заходів, спрямованих на профілактику дисбіозу, особливе місце займає вакцинопрофілактика. В результаті введення вакцини антитіла знищують збудників патологічного процесу та нормалізують вагінальну мікрофлору.

Уникнути негативних наслідків дисбіозу піхви та домогтися ефективного лікування дисбактеріозу в Києві в поліклініках МЕДІКОМ Оболоні та Печерська можна вже зараз. Сучасні діагностичні заходи, своєчасна етіотропна терапія дозволять швидко та надовго повернути здоров'я. Телефонуйте та записуйтеся на консультацію!

Відкрити Згорнути down

Питання-Відповідь

Що таке дисбактеріоз піхви?

Дисбактеріоз піхви (синонімічні назви - дисбіоз піхви, вагінальний дисбіоз) - це порушення нормальної мікрофлори піхви. Дуже часто це - початковий етап бактеріального вагінозу, що є інфекційною патологією, основна характеристика якої - порушення в біоценозі флори піхви. Як правило, це - значне зниження або повне зникнення лактобактерій (в нормі вони повинні складати 80-95% біоценозу) і переважання в мікрофлорі піхви облігатних і факультативних анаеробних умовно патогенних мікроорганізмів.

Як проявляється дисбактеріоз піхви?

Прояви дисбіозу піхви незначні - білувато-жовті, сірі, зеленуваті виділення з піхви з неприємним запахом. Коли дисбактеріоз піхви починає проявлятися вираженою симптоматикою - свербіж, порушення сечовипускання, болі (в т.ч. при статевому акті), ПМЦ - це вже не його прояви, а симптоми ускладнень, що з'являються при несвоєчасному лікуванні дисбіозу.

Як відновити мікрофлору піхви?

Відновлення мікрофлори піхви має носити комплексний характер. Зазвичай в лікування дисбіозу піхви (після проведення повної діагностики) включають: знищення бактерій, які знаходяться в піхві, заселення піхви молочнокислими бактеріями - лактобактеріями, відновлення імунітету стінки піхви з метою повернення організму жінки здатності самостійного контролю вагінальної мікрофлори.

Як лікувати дисбактеріоз у домашніх умовах?

Лікування будь-якого захворювання, особливо медичної проблеми, пов'язаної зі здоров'ям репродуктивної системи, потребує кваліфікованого керівництва та спостереження з боку лікаря. Лікувати дисбактеріоз піхви самостійно, в т.ч. народними методами, - неефективно і деструктивно. Некомпетентне, малоефективне лікування може призвести до наслідків.

Чим підмиватися при дисбактеріозі?

Регулярні підмивання з використанням різних засобів для інтимної гігієни не мають необхідного терапевтичного ефекту. Але, в той же час, неправильно підібраний уходовой засіб може призвести до загострення проблеми. Категорично не можна використовувати для підмивання (навіть за відсутності дисбактеріозу) запашне мило і будь-які засоби з ароматизаторами. Також, не варто зловживати спринцюваннями.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down

Джерела

  • Сайт Міністерства Охорони Здоров'я України / Здоров'я А-Я
  • Сайт Всесвітньої організації охорони здоров'я / Інформаційні бюлетені
  • Сайт Національної Академії медичних наук України / Новини медицини
Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Лікар акушер-гінеколог, гінеколог-онколог, дитячий гінеколог, к.м.н.

Експерт у напрямку:

Завідуюча гінекологічним відділенням стаціонару, лікар акушер-гінеколог, гінеколог-хірург

Лікарі

Фахівці клініки МЕДІКОМ мають високий рівень кваліфікації, багаторічний досвід роботи, а також арсенал новітнього обладнання. Вони успішно діагностують і лікують широкий спектр гінекологічних захворювань, використовуючи всі можливості, які надає сучасна медицина.

comment 25
Іванкова Ірина Миколаївна
Лікар акушер-гінеколог, гінеколог-онколог, дитячий гінеколог, к.м.н.
comment 13
Лавренюк Юлія Василівна
Лікар акушер-гінеколог першої категорії, хірург, к.м.н.
comment 47
Піскун Ольга Валеріївна
Завідуюча гінекологічним відділенням стаціонару, лікар акушер-гінеколог, гінеколог-хірург
comment 15
Лічутіна Наталія Леонідівна
Завідуюча жіночою консультацією на Оболоні, лікар акушер-гінеколог вищої категорії, лікар УЗД-діагностики

Вiдгуки

13.11.2019 10:42
Алинка

Спасибо за инфу! Открыла для себя много нового и изложено все доходчиво и просто.

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
telegram page-down