exit
search serach
Вегетосудинна дистонія: симптоми, лікування

Вегетосудинна дистонія: симптоми, лікування

Кардіоневроз, нейроциркуляторна дистонія, психовегетативний синдром, вегетоневроз, соматоформна вегетативна дисфункція серця, вегетосудинна дистонія – це синдром, який характеризується поліморфізмом клінічних симптомів, викликаних порушеннями вегетативної нервової системи. ВСД – комплекс симптомів, що включає в себе невизначені скарги, симптоми і результати обстежень, не характерні жодному іншому захворюванню. У той же час, ВСД не є самостійним діагнозом, це – поліетіологічний синдром, дисфункція вегетативної нервової системи.

Спочатку вегетосудинна дистонія проявляється у формі психологічних розладів: сильної втоми, психологічної уразливості, тривоги й страху. За нею йдуть стрибки тиску, порушується серцева діяльність, холонуть руки і ноги, відчувається головний біль, може наступити непритомність. Поступово до патологічного процесу залучаються всі органи і системи – серцево-судинна, дихальна, травна, ендокринна та імунна.

Відкрити Згорнути down

Класифікація

Класифікатора ВСД не існує. Але, пацієнти з вегетосудинною дистонією (соматоформною вегетативною дисфункцією, нейроциркуляторною дистонією і т.п.) часто підпадають під міжнародні критерії однієї з таких медичних проблем зі здоров'ям:

  • соматоформні розлади;
  • синдром подразненого кишечника;
  • тривожні розлади;
  • депресивний епізод;
  • порушення вегетативної нервової системи внаслідок вживання алкоголю;
  • первинне або вторинне порушення вегетативної нервової системи.
Відкрити Згорнути down

Зазвичай, справжні вторинні порушення вегетативної нервової системи зустрічаються переважно при системних захворюваннях, для яких характерне залучення ЦНС в патологічний процес, включаючи полінейропатію при цукровому діабеті, хворобі Паркінсона, розсіяний склероз, інсульт (при ураженні центрів автономної нервової системи в стовбурі мозку). Відповідно, лікування вегетативної дисфункції при цих станах полягає в лікуванні основного захворювання, а не самого симптому.

Також, ВСД поділяють на:

  • кардіалгічний синдром;
  • тахікардіальний синдром;
  • брадикардичний синдром;
  • аритмічний синдром.

Тяжкість перебігу вегетосудинної дистонії визначається комплексом різних параметрів: виразністю тахікардії, частотою вегетативно-судинних кризів, больовим синдромом і неможливістю фізичних навантажень.

кардіограма
які аналізи здають при всд
Відкрити Згорнути down

Причини виникнення ВСД

Причини вегетосудинної дистонії:

  • порушення здорового способу життя;
  • низька фізична активність;
  • статеве дозрівання;
  • ендокринні розлади;
  • стреси;
  • перевтома;
  • тривала (більше ніж 3-6 годин) робота за комп'ютером;
  • травми головного мозку;
  • алкоголізм і наркоманія, які призводять до дестабілізації вегетативної нервової системи;
  • різні хронічні захворювання (в т.ч. ішемічні хвороби серця, гіпертензія) тощо.
Відкрити Згорнути down

Нейроциркуляторна дистонія діагностується на основі сімейного анамнезу, наявності серцево-судинних захворювань і діабету. Провокуючим фактором виступають надлишкова і недостатня маса тіла, надмірне споживання солі. Також, викликати вегетосудинну дистонію можуть часті зміни клімату та несприятливі погодні умови.

ВСД – це медична проблема, яка вимагає постійного спостереження і періодичного лікування (в тому випадку, якщо не вдається усунути першопричину виникнення). Зазвичай, ознаки вегетосудинної дистонії виражені досить яскраво, тому їх дуже складно залишити без уваги.

Відкрити Згорнути down

Симптоми вегетосудинної дистонії

Загальні симптоми вегетосудинної дистонії включають зниження працездатності, втрату пам'яті, втому під час фізичної та розумової роботи, постійне безсоння. Також до симптомів ВСД додають денну й нічну сонливість, часте зниження настрою, тривалу депресію.

Пацієнти, переважно, складно переносять холод і спеку, скаржаться на відчуття грудки в горлі, на болі в литкових м'язах, раптові болі в животі.

Залежно від тяжкості перебігу симптоми вегетосудинної дистонії можуть змінюватися:

  • Легка форма.
    Характерні легкий хвилеподібний перебіг рецидиву й тривала ремісія (без захворювань). Ознаки вегетосудинної дистонії в цьому випадку характеризуються болями в області серця низької інтенсивності, легкими проявами неврастенії.
  • Помірний ступінь.
    Тривалі періоди загострення (до декількох місяців) і короткочасна ремісія. Під час кризи фізичні і розумові здібності пацієнта можуть бути значно знижені або повністю втрачені.
  • Важкий ступінь вегетосудинної дистонії.
    Має майже постійні симптоми болю в області серця і стійкі аритмії. Під час нападу пацієнт відчуває сильний страх смерті через серйозне порушення роботи серця.
Відкрити Згорнути down

Особливості перебігу ВСД при вагітності

Вегетосудинна дистонія несприятливо позначається на вагітній жінці. При цьому страждає і плід. Наявність захворювання доповнюється негативними факторами зайвої ваги. Починається гіпертензія та порушується робота серцево-судинної системи. Необхідна допомога й контроль лікаря.

Відкрити Згорнути down

Особливості перебігу ВСД у дітей

У більшості випадків, судинна дистонія вперше проявляється в 6-13 років. Дитина скаржиться на постійну втому, задишку при фізичному навантаженні (особливо на уроках фізкультури або під час гри у дворі), холодні руки й ноги, сильний піт, болі в області серця.

Напади вегетосудинної дистонії мають чіткий зв'язок з різким збільшенням навантаження (контрольні, тренування) і проявом стресових ситуацій (сварка з друзями, погані оцінки). Вегетосудинна дистонія в дитячому та підлітковому віці може бути тимчасовою, а може перейти в хронічний стан.

Відкрити Згорнути down

Ускладнення

Наслідки вегетосудинної дистонії виражаються в появі панічних атак і розвитку серцево-судинних захворювань. Можуть проявитися психічні та неврологічні розлади, що істотно погіршує якість життя. Також, у дітей може виникнути така проблема як заїкання.

Відкрити Згорнути down

Діагностика ВСД

Діагностика вегетосудинної дистонії включає такі інструментальні дослідження як:

Відкрити Згорнути down

Також, лікар повинен вивчити історію хвороби пацієнта, спадковість, зібрати анамнез. Лікар повинен з'ясувати які близькі родичі страждали дистонією, чи є у пацієнта або серед членів його сім'ї такі проблеми як цукровий діабет і гіпертензія – вони можуть стати провокуючими факторами.

 

Лікування вегетосудинної дистонії

Лікування вегетосудинної дистонії комплексне і дуже індивідуальне. При консультуванні й призначення ліків необхідно враховувати етіологію захворювання та існуючі симптоми.

При ВСД в лікуванні застосовується кілька методів:

  • дотримання режиму нормального сну, зниження фізичних навантажень і усунення стресових факторів;
  • гідротерапія (контрастні душі, гідромасажні ванни з ефірними маслами, басейн) в комплексі з розслабляючим масажем;
  • фізіотерапія (ідеально підходить для усунення хронічних больових симптомів і тривалого впливу психоемоційних факторів) – найчастіше в лікуванні задіюють рефлексотерапію і магнітний вплив;
  • метод електростимуляції (показаний для лікування порушень кровообігу й оніміння кінцівок);
  • акупунктура;
  • медикаментозне лікування включає седативні препарати, препарати, що підсилюють кровопостачання мозку, вітамінні та мінеральні комплекси.

При вегетосудинній дистонії рекомендується звернутися до ЛОР-фахівця, невролога, ендокринолога, офтальмолога, кардіолога і психотерапевта. Остаточне рішення щодо лікування приймає терапевт/ сімейний лікар, завдання якого знизити частоту нападів і поліпшити якість життя хворого.

Відкрити Згорнути down

Профілактика

Профілактика вегетосудинної дистонії заснована на здоровому способі життя. Оптимізація фізичної активності та збалансоване раціональне харчування з низькокалорійною і антисклеротичною спрямованістю є основними елементами запобігання ВСД та інших медичних проблем, особливо серцево-судинних захворювань.

Відкрити Згорнути down

Поради та рекомендації

Особливу увагу слід приділити появі ВСД у дитини:

  • лікування слід починати з нормалізації режиму дня (дуже важливо спати 8-10 годин), одночасно розподіляючи фізичні та розумові навантаження;
  • психічне і емоційне напруження добре усувається під час фізичних вправ;
  • дитині необхідно більше перебувати на свіжому повітрі: кожен день не менше 2-3 годин;
  • потрібно обмежити перегляд телевізору до 1 години вдень;
  • тривалість роботи за комп'ютером потрібно регулювати з урахуванням стану здоров'я і віку дитини.
Відкрити Згорнути down

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Лікар-терапевт вищої категорії, гастроентеролог другої категорії

Експерт у напрямку:

Завідуюча консультативно-діагностичним і терапевтичним відділенням стаціонару, лікар-терапевт вищої категорії

Який лікар лікує ВСД?

Для того, щоб нормалізувати стан пацієнта при ВСД, потрібні зусилля кількох фахівців, серед яких на перше місце виходять кардіолог і терапевт.

 

У підрозділах клініки МЕДІКОМ на Оболоні та Печерську ви отримаєте професійне лікування вегетосудинної дистонії в Києві. У нас є сучасна діагностична апаратура, грамотні лікарі, багаторічний досвід в боротьбі з вегетосудинною дистонією. Зверніться до нас – ми зробимо ваше життя кращим! Для запису на консультацію телефонуйте в наш кол-центр!

comment 25
Васкес Абанто Анна Естуардівна
Лікар-терапевт, гастроентеролог
comment 55
Даневський Віталій Олександрович
Лікар-інфекціоніст вищої категорії, сімейний лікар
comment 27
Єрьоменко Світлана Миколаївна
Дитячий лікар-кардіоревматолог вищої категорії
comment 12
Келемен Лариса Вікторівна
Завідуюча поліклінікою на Печерську, лікар загальної практики вищої категорії, терапевт
comment 34
Овчиннікова Наталія Миколаївна
Завідуюча консультативно-діагностичним і терапевтичним відділенням стаціонару, лікар-терапевт вищої категорії
comment 10
Папуша Ірина Андріївна
Завідуюча терапевтичним відділенням, лікар-кардіолог першої категорії, терапевт вищої категорії
comment 13
Рикова Олена Іванівна
Завідуюча поліклінікою на Оболоні, лікар-терапевт вищої категорії, ендокринолог
comment 20
Рудковська Наталія Миколаївна
Заступник медичного директора стаціонару, лікар-терапевт, кардіолог першої категорії
comment 17
Ганчева Олена Анатоліївна
Лікар-терапевт вищої категорії, гастроентеролог другої категорії
comment 18
Голод Андрій Григорович
Лікар-кардіолог вищої категорії, терапевт, к.м.н.
comment 1
Зайченко Вікторія Олександрівна
Лікар-ендокринолог вищої категорії
comment 18
Капшук Олена Володимирівна
Лікар загальної практики та сімейної медицини першої категорії
comment 13
Кіслова Оксана Леонідівна
Лікар-терапевт вищої категорії, гастроентеролог, дієтолог
comment 11
Міщенко Альона Юріївна
Лікар-терапевт вищої категорії
comment 10
Огієнко Наталія Юріївна
Лікар-терапевт, гастроентеролог першої категорії

Вiдгуки

22.08.2020 20:46
Маргарита Викторовна

Симптомы один в один, надо все таки, к врачу дойти, а то мучаюсь сил нет. Спасибо за информацию и мотивацию!

11.07.2020 23:01
Светлана Александровна

Отличная статья, одна из лучших что я читала за последнее время.

29.05.2020 11:55
Янина

Замучилась уже с головной болью, головокружением, постоянно боюсь грохнуться. Побороть не получается уже год пытаюсь избавиться от всд. Нашла в статье массу полезностей, кое что опробую. Спасибо.

02.04.2020 16:40
Андриан Ивашкевич

Спасибо вашей клинике за отличные статьи! И полезную информацию!

21.02.2020 17:18
София Алексеевна

О,Боже.!все симптомы мои! Начну придерживаться рекомендаций и обращусь к врачу. Спасибо огромное!

28.12.2019 14:08
Марія Зарічна

Дякую за інформацію!!!

13.11.2019 08:52
Ева

Хорошая статья, много полезностей и что удивило минимум воды

Показати ще 3

arrow

Всього 7 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
telegram page-down