exit
search serach
Рак стравоходу діагностика і лікування

Лікування раку стравоходу в Києві

Рак стравоходу — це злоякісне новоутворення, яке розвивається з клітин слизової оболонки стравоходу. В Україні рак стравоходу є рідкісним захворюванням. За даними Національного канцер-реєстру, у загальній структурі онкохворих, що стояли на обліку у 2022 році, він склав лише 0,3%.

Попри порівняно невелику поширеність, злоякісна пухлина стравоходу є однією з найбільш смертоносних. Середня виживаність хворих становить лише 15-20%. У 2018 році у світі було зареєстровано 572 тисячі випадків раку стравоходу і 509 тисяч смертей від нього. Чоловіки на цей різновид онкології хворіють в чотири рази частіше за жінок.

Важливим моментом у подоланні раку є його виявлення та початок лікування на ранній стадії. Для цього у МЕДІКОМ були розроблені програми скринінгових обстежень. Пройти їх у зручний для себе час можна в поліклініках у Києві на Оболоні та на Печерську.

Коли ж пухлина дала метастази, без хірургічного лікування раку стравоходу не обійтись. Усі оперативні втручання проводять в унікальному стаціонарі клініки МЕДІКОМ у Києві на Оболонській набережній, 9. Цей багатофункціональний медичний центр спроектований і обладнаний за міжнародними стандартами JCI. Його технічне забезпечення дозволяє проводити як радикальні, так і малоінвазивні органозбережні хірургічні операції.

КТ діагностика
діагностика раку
Відкрити Згорнути down

Види раку стравоходу

Стравохід — це порожнистий орган травної системи у формі трубки, яка з’єднує горло зі шлунком. Ним з рота до шлунку переміщується тверда їжа та рідини.

Двома найбільш поширеними типами раку стравоходу є аденокарцинома та плоскоклітинний рак.

Аденокарцинома стравоходу утворюється із залозистих клітин слизової оболонки стравоходу. Найчастіше вона виникає в нижній частині стравоходу та верхній частині шлунка й пов’язана із захворюванням з назвою «стравохід Барретта», яке викликається гастроезофагеальною рефлюксною хворобою (ГЕРХ). Люди зі стравоходом Барретта мають у 25 разів вищий ризик на розвиток аденокарциноми стравоходу, ніж люди без нього.

Плоскоклітинний рак розвивається з клітин плоского епітелію, виникає у середньому або верхньому відділах стравоходу. Причинами його утворення вважають куріння, вживання алкоголю, хворобу ахалазія (розлад моторики стравоходу) та зараження папіломавірусом людини (ПВЛ).

Ще є дрібноклітинний рак стравоходу. Серед злоякісних пухлин стравоходу він зустрічається рідко — лише у 1-2% випадках і зазвичай вражає чоловіків-курців. Утворюється дрібноклітинний рак з нейроендокринних клітин, що виділяють у кровотік гормони.

Серед рідкісних типів раку стравоходу ще називають: меланому, лейоміосаркому, лімфому та карциному.

визначення типу рака

Відкрити Згорнути down

Стадії раку стравоходу

Класифікацію раку стравоходу проводять за системою TNM, яка базується на трьох параметрах:

  • Т (tumor) має п’ять значень (T0–T4) та означає розмір і поширення пухлини: наскільки глибоко вона проросла у стінку стравоходу та чи досягла сусідніх тканин;
  • N (node) має чотири значення (N0–N3) та означає ураження найближчих лімфатичних вузлів;
  • M (metastase) має два значення (M0–M1) та свідчить про наявність або відсутність метастазів: чи поширилась пухлина на дальні лімфовузли та інші органи.

На основі комбінацій цих літер та цифр формулюються п’ять стадій раку:

  1. Початкова стадія (T0, N0, M0) — пухлина розташована у внутрішньому шарі епітелію стравоходу та не поширилася на лімфатичні вузли або інші органи.
  2. Перша стадія (T1, N0, M0) — пухлина проросла у підслизовий або м'язовий шар стравоходу і не поширилася на лімфатичні вузли або інші органи.
  3. Друга стадія (T2, N0-N1, M0) — пухлина проросла у зовнішній шар стравоходу або сусідні органи та може поширитися на регіонарні лімфатичні вузли.
  4. Третя стадія (T3, N1-N3, M0) — пухлина проросла у сусідні органи або тканини та може поширитися на понад 6 регіонарних лімфовузлів.
  5. Четверта стадія (T4, N2-N3, M0-M1) — пухлина поширилася на віддалені органи, такі як печінка, легені, кістки, мозок або на багато регіонарних лімфатичних вузлів.

Додатково кожен із типів раку має окрему систему для визначення місце розташування пухлини (у верхньому, середньому або нижньому відділі стравоходу), а також ступінь диференціації її клітин (G). Останній характеризує наскільки пухлинні клітини схожі на нормальні при мікроскопічному дослідженні. Чим більше вони схожі, тим кращий прогноз для захворювання.

Відкрити Згорнути down

Діагностика раку стравоходу

На початкових стадіях розвитку раку багато людей не відчувають жодних симптомів. Пізніше, коли пухлина збільшується, ознаки раку стравоходу стають виразнішими і їх можна описати, це:

  • проблеми з ковтанням;
  • часта гикавка;
  • блювота з прожилками крові;
  • прожилки крові у слизу, що відкашлюється;
  • різка втрата ваги без відомої причини.
Відкрити Згорнути down

ВЕГДЕС

У МЕДІКОМ використовують такі методи діагностики раку стравоходу:

Позитронно-емісійна томографія (ПЕТ) є однією з найточніших процедур для виявлення пухлинних клітин в організмі. Під час неї у вену вводять невелику кількість радіоактивної глюкози, яку дуже люблять та активно поглинають пухлинні клітини. А ПЕТ-сканер відстежує місця надмірної активності використання глюкози й, таким чином, визначає місце розташування раку. Часто ПЕТ проводять одночасно з КТ.

Відеоезофагогастродуоденоскопія (ВЕГДС) є одним із різновидів ендоскопічного обстеження, яке дозволяє за допомогою гастроскопу дослідити стравохід із середини.

У поліклінічних відділеннях МЕДІКОМ на Оболоні та Печерську ВЕГДС виконується на ендоскопічному устаткуванні експерт-класу Pentax EG27-i10 (Японія), який має відмінну якість зображення та дає високу точність діагностики.

Технічні характеристики ендоскопа дозволяють проводити складні дослідження і широкий спектр маніпуляцій, включаючи видалення доброякісних новоутворень у важкодоступних місцях. Тож якщо під час ВЕГДС у стравоході буде виявлений поліп чи підозріла ділянка, лікар одразу їх видалить та передасть на гістологічний аналіз.

Хромоендоскопія — це спеціальний ендоскопічний метод, який за допомогою технології комп'ютерної оцінки спектральних параметрів визначає розташування пухлин на слизовій оболонці. Це обстеження проводиться ендоскопом зі спеціальними оптичними фільтрами. У клініці МЕДІКОМ хромоендоскопія доступна у двох модифікаціях:

  • прямій, коли барвник наноситься безпосередньо на поверхню досліджуваного органу;
  • непрямій, коли барвник вводиться у просвіт досліджуваного органу.

Окреме місце у діагностиці злоякісних захворювань стравоходу посідають лабораторні дослідження. Онкологи МЕДІКОМ використовують новітні тести, які були розроблені з урахуванням останніх досягнень в області молекулярних і генетичних підходів. Скринінгові програми в онкології мають високий рівень специфічності та чутливості.

Відкрити Згорнути down
Пов'язані послуги
Гастроэнтерология
Консультація гастроентеролога
ВЭГДС
ЕФГДС
Онкологія
Консультація онколога
Хромоэндоскопия
Хромоендоскопія
Биопсия
Біопсія
Аналіз на онкомаркери
Аналіз на онкомаркери

Хірургічна діагностика

Малоінвазивні діагностичні операції при раку стравоходу є на сьогодні найточнішим способом виявлення чи підтвердження пухлини. Під час такої операції хірург проводить біопсію підозрілої ділянки. Після чого біологічний матеріал досліджують під мікроскопом гістологи та патологоанатоми.

діагностична лапароскопія

Пункційна біопсія новоутворень при раку стравоходу допомагає встановити тип, ступінь і характер злоякісності пухлини, а також вибрати оптимальний метод лікування. Ця діагностична процедура є безпечною і малотравматичною, не потребує спеціальної підготовки. Виконується вона під контролем ендоскопа, який вводиться до стравоходу через рот.

В особливо складних випадках, роблять лімфаденектомію чи лапароскопію з біопсією лімфатичних вузлів та новоутворень.

Торакоскопія — ще одна хірургічна процедура для огляду органів грудної клітини на наявність у них пухлинних ознак. Під час неї роблять невеличкий розріз між ребрами, через який у грудну клітину вводиться торакоскоп. Зазвичай його використовують для біопсії, але можуть застосувати й для видалення частини стравоходу чи легені, що вже є одним із хірургічних методів лікування раку стравоходу.

Відкрити Згорнути down

Лікування

Лікування раку стравоходу до сьогодні залишається однією з найскладніших проблем сучасної онкології. Тому тактика підбирається для кожного пацієнта індивідуально.

Перше, що потрібно зробити, коли ви помітили у себе симптоми раку стравоходу, це проконсультуватись із торакальним хірургом — спеціалістом, який займається хірургічним лікуванням захворювань і травм грудної клітини та її органів. Він розповість про доступні методи лікування раку стравоходу з тих, що застосовуються у світовій практиці, а саме:

  • хірургічне втручання, коли видаляють якомога більшу частину раку стравоходу;
  • променева терапія, коли для знищення ракових клітин використовують рентгенівські промені високої потужності або інші типи випромінювання;
  • хіміотерапія, яку застосовують, коли ракові клітини поширюються на інші органи;
  • таргетна терапія, яка запускає у ракових клітинах зміни, що зупиняють їх ріст і можливість ділитися та розповсюджуватися.

У разі потребі лікар призначить консультацію онкохірурга та хіміотерапевта.

Також у клініці можна запросити «другу думку» та консиліум лікарів. В роботі консиліуму приймає участь лікар-онколог, хімієтерапевт, Кричевська Олена Іванівна.

Відкрити Згорнути down

Профілактика раку стравоходу

Для ранньої діагностики раку стравоходу людям з високим ризиком захворювання рекомендується регулярно проходити ендоскопічне обстеження стравоходу.

А щоб знизити ризик утворення злоякісної пухлини у стравоході, потрібно дотримуватися таких профілактичних заходів:

  • провадити рухливий спосіб життя та контролювати вагу, адже ожиріння й фізична пасивність підвищують ризик розвитку аденокарциноми стравоходу;
  • вживати достатню кількість фруктів, овочів та харчових волокон, що допоможе уникнути запалення стравоходу та інших захворювань, які сприяють виникненню раку;
  • обмежити споживання алкоголю, кави, чаю, гарячих напоїв та їжі, які можуть пошкодити слизову оболонку стравоходу та спричинити хронічне її подразнення;
  • не курити та уникати пасивного куріння, тому що це є однією з причин виникнення плоскоклітинного раку стравоходу;
  • своєчасно лікувати ГЕРХ, яка може призвести до утворення «стравоходу Барретта» — передракового стану.
Відкрити Згорнути down

Питання-Відповідь

Скільки живуть з раком стравоходу?

Виживаність хворих на рак стравоходу залежить від багатьох факторів. Серед них: тип та локалізація пухлини, стадія захворювання, загальний стан пацієнта, методи лікування. За даними різних джерел, п'ятирічна виживаність при цій хворобі становить 15-20%.

Деякі дослідження показують, що виживаність хворих на рак стравоходу залежить від локалізації первинної пухлини. Кращою виживаність була у хворих на плоскоклітинний рак нижніх відділів стравоходу, а найгірша — у хворих на рак верхніх та середніх відділів.

Для покращення прогнозу при раку стравоходу необхідна рання діагностика та своєчасне комплексне лікування.

У якому віці може бути рак стравоходу?

Розвиток раку стравоходу може відбутись у будь-якому віці, але найчастіше він виникає у людей після 50 років. За даними досліджень, пік захворюваності на рак стравоходу припадає на 70-79 років, а ризик захворіти у віці до 40 років є мінімальним.

Як часто трапляється рак стравоходу?

Поширеність раку стравоходу є неоднаковою в різних регіонах світу. Найвища захворюваність спостерігається в азійських країнах та у Південній Африці.  В Україні, за даними Національного канцер-реєстру України, у загальній структурі онкохворих, що стояли на обліку у 2022 році, рак стравоходу склав лише 0,3%.

Куди метастазує рак стравоходу?

Найчастіше метастазування раку стравоходу виявляються в печінці, легенях, кістках, головному мозку й наднирниках.

Чому при раку стравоходу зникає голос?

Одним із наслідків раку стравоходу є пошкодження зворотного гортанного нерва, який зв’язує голосові зв'язки із центральною нервовою системою. Це призводить до паралічу голосових зв'язок і, як наслідок, до охриплості або втрати голосу.

Іншою причиною втрати голосу може бути проростання пухлини стравоходу в трахею або у бронхи, що викликає запалення дихальних шляхів, кашель, виділення кров'янистого мокротиння, задишку й зміну голосу.

Також голос може змінюватися через метастази раку стравоходу у легені.

Який лікар лікує рак стравоходу

Лікування раку стравоходу у МЕДІКОМ проводить команда спеціалістів з міжнародним досвідом роботи. До неї входять: онкохірург, торакальний хірург та хіміотерапевт. При потребі проводиться консультація з іншими вузькими спеціалістами.

Усі хірургічні маніпуляції здійснюють у комфортному стаціонарі з сучасною операційною та цілодобовим післяопераційним спостереженням за пацієнтами.

Клініка МЕДІКОМ відрізняється від інших клінік повним циклом медичної допомоги, надаючи понад 3500 різних послуг за різними медичними напрямками. Це єдина з приватних клінік України, яка пройшла сувору перевірку урядом США.

Щоб записатись на консультацію до торакального хірурга чи отримати інформацію про операції при раку стравоходу, телефонуйте: (044) 503-77-77, 15-55. Або заходьте у telegram-bot.

Лікарі

comment 11
Подмастерчик Ольга Валеріївна
Завідуюча онкологічним відділенням, лікар-онколог другої категорії, онкомамолог
comment 10
Коваленко Андрій Петрович
Лікар-хірург, онкохірург, к.м.н.
comment 39
Яковлєв Олександр Олексійович
Завідуючий відділенням ендоскопічної діагностики стаціонару, лікар-ендоскопіст вищої категорії

Вартість діагностичних послуг при раку стравоходу

На послуги, позначені зірочкою *, знижка постійного клієнта 10% і 15% не поширюється.

Діагностика
1280. ВЕГДС

1750 грн

Більше Згорнути down
148. Рентген в стаціонарі: шлунку, стравоходу, дванадцятипалої кишки (без вартості контрасту)

2000 грн

Більше Згорнути down
4307. Пункційна біопсія новоутворень

1460 грн

Більше Згорнути down
Аналізи
311. Маркер раку підшлункової залози (СА 19-9)

580 грн

Більше Згорнути down
320. * Антиген плоскоклітинної карциноми (SCC)

650 грн

Більше Згорнути down
Операції
2011. Ендоскопічна поліпектомія неоплазій (поліпів) шлунково-кишкового тракту (в умовах стаціонару)

7530 грн

Більше Згорнути down
4632. * Діагностична лапароскопія з біопсією лімфатичних вузлів та новоутворень черевної порожнини і заочеревинного простору

16900 грн

Більше Згорнути down
Процедури/Маніпуляції
Більше Згорнути down

Вiдгуки

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
telegram page-down