exit
search serach
мастопатія

Мастопатія (фіброзно-кістозна хвороба): ознаки й лікування

Мастопатія — це назва доброякісних змін молочних залоз. Дане фіброзно-кістозне ураження грудей може бути діагностовано у жінок різного віку. Мастопатія включає такі поняття, як: фіброз, збільшення залоз, проліферація епітелію, кіста й розширення вивідних протоків.

Відкрити Згорнути down

Фіброзно-кістозна мастопатія: класифікація

Виділяють основні види мастопатії:

  • Вузлова форма. Існує у вигляді фіброаденоми, кісти, судинної пухлини або жирового некрозу.
  • Дифузна форма. Зустрічається рідше, ніж вузлова, але в ній переважають різні компоненти: кісти, фібрози або відбувається комбінування цих двох типів.
Відкрити Згорнути down

Етіологія захворювання

Причини мастопатії часто лежать в області спадкової схильності. 

До основних причин мастопатії відносять:

  • ранній клімактеричний період; 
  • порушення менструального циклу;
  • тривалу відсутність пологів; 
  • множинні аборти; 
  • нерегулярне статеве життя (або його відсутність);
  • ендокринні порушення (гіпо- та гіпертиреоз, дисфункцію гіпоталамуса і гіпофіза, роботу надниркових залоз, печінки, підшлункової залози). 
Відкрити Згорнути down

Патогенез

Груди складаються з двох основних елементів — із залоз, які вистеляє епітелій, і утвореної зі сполучних тканин строми, яка їх оточує. Структури, що утворюють груди, знаходяться під гормональним і нервовим контролем. Тому саме вплив гормонів вважається основною причиною мастопатії.

Дефіцит естрогену і прогестерону призводить до стимуляції розвитку каркаса — сполучної тканини. Через її надмірне розростання відбувається розвиток елементів епітеліальної тканини — залоз.

Ознаки мастопатії, як правило, не є основою злоякісних новоутворень. При правильній регуляції гормонального фону прогноз для пацієнтки позитивний.

Мастопатія
Відкрити Згорнути down

Клінічні прояви мастопатії

До ключових симптомів мастопатії відносять появу численних твердих шишок, які можна прощупати пальцями. Вони можуть відрізнятися за розміром, збільшуватися і зменшуватися протягом менструального циклу.

Серед симптомів мастопатії можна також виділити біль у грудях (або підвищену чутливість) з набряком. З'являється відчуття, що груди стали важкими. Біль у грудях, викликана мастопатією, зазвичай посилюється перед менструацією і проходить з початком менструації, хоча, в деяких випадках, вона може виникати незалежно від фази циклу. Іноді можливі навіть виділення з соска.

Симптоми мастопатії зазвичай слабшають з настанням менопаузи.

Відкрити Згорнути down

Ускладнення мастопатії

Наслідки мастопатії включають ризик появи злоякісних утворень. Крім того, стрес при постановці діагнозу може викликати появу панічних атак і депресії у жінок.

Відкрити Згорнути down

Діагностика мастопатії

Будь-які зміни в грудях повинні бути обстежені фахівцем. Діагностика мастопатії починається з огляду жінки лікарем-гінекологом або сімейним терапевтом. Лікар повинен отримати інформацію від пацієнта про існування факторів ризику мастопатії (спадковий фактор, тривала дія естрогену) і попросити описати існуючі симптоми.

Потім проводиться фізичний огляд: 

  • порівнюється симетрія грудей; 
  • оцінюється зовнішній вигляд шкіри й соска, теплота шкіри, консистенція залози, лімфатичних вузлів;
  • визначається характер будь-яких виділень з соска.

Крім того, проводиться лабораторна діагностика:

  • УЗД молочних залоз;
  • гормональні тести;
  • мамографія, що дозволяє оцінити ступінь ураження грудей.

У деяких випадках також може знадобитися тонкоголкова аспіраційна біопсія молочної залози (ТАБ) з цитологічним дослідженням. 

У рідкісних випадках пацієнтку з мастопатією направляють на МРТ.

Відкрити Згорнути down
Консультация гинеколога
Консультація гінеколога
Консультация маммолога
Консультація мамолога
УЗД молочних залоз
УЗД молочних залоз
Скринінг раку молочної залози
Скринінг раку молочної залози
Трепан-біопсія молочної залози
Трепан-біопсія молочної залози

Лікування мастопатії

На попередньому етапі необхідно з'ясувати який лікар лікує мастопатію. Сімейний лікар направляє жінку з підозрою на дане захворювання до мамолога на огляд. Мета лікування мастопатії — відновити гормональний фон і полегшити симптоми хвороби. Для цього застосовується гормональне лікування. Додатково буде потрібна консультація лікаря-ендокринолога.

Лікування мастопатії включає прийом:

  • нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП), знеболюючих; 
  • оральну контрацепцію — у деяких випадках її використання може зменшити дискомфорт (шляхом коригування балансу статевих гормонів);
  • андрогенних препаратів — застосовують при дуже високій вираженості симптомів (такі препарати є похідними чоловічого статевого гормону — тестостерону, він блокує секрецію жіночих статевих гормонів в яєчниках, знижуючи рівень естрогену і прогестерону).

Коли одна з кіст досягає великого розміру — потрібне хірургічне лікування мастопатії. Тонкоголкова аспіраційна біопсія використовується для спорожнення кісти від рідини, яка в ній знаходиться. Видалення новоутворень відбувається в рідкісних випадках.

Пацієнткам, у яких немає гормональних порушень і виражених симптомів, медикаментозні прийоми лікування мастопатії не потрібні.

Лікування мастопатії
Відкрити Згорнути down

Контроль вилікування

Після лікування і запровадження принципів правильного харчування доброякісні зміни зникають, але можуть з часом повернутися. У групі з підвищеним ризиком рецидиву залишаються пацієнтки після хірургічного втручання. Тому огляд у мамолога та лабораторну діагностику необхідно проводити не рідше 1 разу на рік. 

Відкрити Згорнути down

Профілактика мастопатії

Профілактика фіброзно-кістозної мастопатії включає обов'язкові огляди, завдяки яким знижується ризик «пропустити» небезпечні для життя захворювання грудей.

Для профілактики рекомендується:

  • проведення самостійного обстеження грудей — щомісяця;
  • обов'язково відвідувати лікаря для огляду грудей — раз на рік;
  • періодично проходити мамографію — кожні 2 роки для жінок у віці 45-50 років і щорічно — для жінок старше 50 років;
  • збільшити частоту обстежень грудей, а мамографію проводити після 40 років — жінкам з підвищеним ризиком до виникнення мастопатії.

У молодших жінок мамографію проводять тільки в разі підозрілих змін молочних залоз.

Відкрити Згорнути down

Поради та рекомендації

Одним з негативних впливів на гормональний фон в жіночому раціоні є кофеїн. Слід обмежити або виключити кофеїн зі свого харчування або не зловживати міцною кавою натщесерце.

Жінкам, які використовують оральні контрацептиви, слід кинути палити.

Також корисно в профілактиці мастопатії обмежити вживання алкогольних напоїв.

Важливим фактором підтримки здоров'я жінки є регулярне статеве життя і фізична активність.

Відкрити Згорнути down

Питання-Відповідь

Як довго триває лікування мастопатії?

Тривалість лікування мастопатії залежить від основних причин розвитку патології та ступеня вираженості порушень у молочній залозі. В деяких випадках ознаки патології можуть зменшитися протягом 1-2 місяців лікування, в інших – для досягнення ефекту може знадобитися більше часу.

Чи можна займатися спортом при мастопатії?

Можливість продовження занять спортом завжди слід обговорювати з вашим лікарем, який, приймаючи рішення, враховує ступінь змін у тканинах грудей, загальний стан здоров'я, форму патології та її особливості.

При значних змінах у структурі залози активні заняття спортом можуть завдати шкоди і спровокувати ускладнення патології. При відсутності протипоказань, рекомендується займатися ЛФК, йогою, плаванням та іншими видами несилового спорту.

Чи може мастопатія перерости у рак?

Всі форми мастопатії вважаються передраковими захворюваннями. У більшості випадків дифузна мастопатія не призводить до злоякісної перетворення. З належним підходом до виправлення порушень гормонального фону прогноз зазвичай позитивний.

Однак повторні порушення або неуважне ставлення до лікування можуть спричиняти рецидиви, і раніше існуюча дифузна форма може перетворитися на вузлову, що є більш небезпечною з точки зору ризику розвитку раку молочної залози. За думкою фахівців, вузлова мастопатія збільшує ризик раку в 30-40 разів.

Чи можна завагітніти при мастопатії?

Мастопатія не є протипоказом для вагітності. Вона не є небезпечною для здоров'я майбутньої дитини, але у деяких випадках, коли вона виявляється, жінці рекомендується відкласти планування вагітності та пройти курс лікування.

Пацієнтці може бути призначена гормональна корекція, прийом вітамінів та рослинних препаратів протягом декількох місяців. Після покращення стану грудей прийом препаратів скасовується. Планувати зачаття можна через 1-2 місяці. При вузлових формах мастопатії може бути рекомендоване хірургічне лікування.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down
Експерт у напрямку:

Лікар-хірург, мамолог вищої категорії, к.м.н.

Який лікар лікує мастопатію?

Фахівці клініки МЕДІКОМ — гінеколог, мамолог і ендокринолог — проведуть повну діагностику і призначать ефективне лікування мастопатії, щоб зупинити прогрес захворювання або досягти повного зникнення симптомів. У наших підрозділах на вас чекає кваліфікований персонал і комфортне обслуговування.

comment 25
Іванкова Ірина Миколаївна
Лікар акушер-гінеколог, гінеколог-онколог, дитячий гінеколог, к.м.н.
comment 18
Іванкова Оксана Миколаївна
Лікар-хірург, мамолог вищої категорії, к.м.н.
comment 29
Кваченюк Андрій Миколайович
Лікар-хірург-ендокринолог вищої категорії, д.м.н., Заслужений лікар України
comment 47
Піскун Ольга Валеріївна
Завідуюча гінекологічним відділенням стаціонару, лікар акушер-гінеколог, гінеколог-хірург
comment 13
Рикова Олена Іванівна
Завідуюча поліклінікою на Оболоні, лікар-терапевт вищої категорії, ендокринолог
comment 15
Лічутіна Наталія Леонідівна
Завідуюча жіночою консультацією на Оболоні, лікар акушер-гінеколог вищої категорії, лікар УЗД-діагностики
comment 10
Марунчин Наталія Андріївна
Лікар-ендокринолог другої категорії, к.м.н.

Вiдгуки

04.09.2023 20:32
Валентина

Лікувала мастопатію на Оболоні. Завдяки Оксані Миколаївні все вдалося привести в норму за короткий проміжок часу. Зараз все стабілізувалося. Негативних симптомів більше нема.

15.03.2023 11:48
Nina

Мала таку проблему. Дуже боялася, що доведеться робити операцію. Але лікарі підібрали спосіб корекції гормонів. І проблема поступово вирішилася консервативно.

29.01.2022 08:49
Анна Федоровна

Хочу сказать спасибо врачу из клиники Медиком на ул. Василия Тютюнника, 37/1. Забежала по удобному адресу на обследование. Иванкова Оксана Николаевна выявила мастопатию. Лечусь.

08.01.2022 16:22
Галина Ивановна

Мне понравился прием у врача Аллы Бацей. Она мне диагностировала мастопатию. В “Медикоме” уютно и чисто, процедура УЗИ проходит быстро.

11.11.2021 09:25
Алена

Для работающей женщины процедуры УЗИ и анализы должны выполняться быстро. Что я и получила в клинике МЕДИКОМ.

20.07.2021 22:50
Инга Перезва

Меня все устроило в клинике. Жду результатов анализов. Была у врача Аллы Васильевны. Доктор вроде ничего, но будущее покажет.

09.12.2020 12:01
Ирина

Женское здоровье - один из самых главных элементов нашей жизни. Надеюсь, со мной девочки согласятся. Стала я замечать, что болит чрезмерно грудь. В середине цикла, после него. Как-то не так, как было раньше. Думаю, надо бы сходить к маммологу, провериться что ли. Нашла клинику Медиком на ул. Василия Тютюнника, 37/1. Смотрю, отзывы вроде хорошие. Пишут про быстрые анализы, процедуры, доброжелательное отношение в клинике врачей. Мне все это показалось очень нужным в лечении. Ведь пациенты психологически уязвимы. Я записалась к врачу Бацей Алла Васильевна. С первого взгляда, мне показалось, что это грамотный специалист и умная женщина. В дальнейшем, посмотрим. Я не могу создать объективное мнение по первому приему, тем не менее, и ничего плохого сказать также не могу. Поэтому дополню отзыв, скорее всего.

Показати ще 3

arrow

Всього 7 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
telegram page-down